ZAJĄCZEK WIELKANOCNY W PRZEDSZKOLU

Jedną z najmilszych i najprzyjemniejszych dla dzieci tradycji wielkanocnych jest „zajączek”. Chodzi on z koszyczkiem wielkanocnym i zostawia prezenty, zazwyczaj słodkości i drobne upominki. Na jego przyjście trzeba się jednak przygotować.

Każdego roku, tuż przed świętami wielkanocnymi, nasze przedszkolaki odwiedza zajączek wielkanocny. Przychodzi, a raczej kica z prezentami dla dzieci. Już od rana przedszkolaki z niecierpliwością czekały na przyjście „Zajączka”, jednakże w tym roku nie zostawił prezentów ot tak, po prostu. Zajączek przygotował dla dzieci mnóstwo poleceń i zadań.
Tuż po śniadaniu były tańce i śpiewy przy piosenkach o tematyce świątecznej. Mnóstwo konkurencji sprawnościowych zarówno w sali, jak i w ogrodzie przedszkolnym. Było przy tym nie lada radości i śmiechu!
Po zakończonych zabawach nadszedł czas poszukiwań. :) Przedszkolaki okazały się znakomitymi tropicielami. Wśród drzew i krzewów odszukały swoje upominki pozostawione przez zajączka.
Następnie udaliśmy się wszyscy razem do przedszkola naszego przedszkola, aby uczestniczyć w uroczystym obiedzie wielkanocnym.
Podczas tego posiłku przedszkolaki smakowały klasyczne polskie potrawy wielkanocne – barszcz biały, białą kiełbasę i jajka.
Uroczysty obiad świąteczny w przedszkolu tym różni się od obiadu codziennego, że spożywany jest w jednej sali przez dzieci z wszystkich grup i personel placówki; składa się z dwóch dań i trwa znacznie dłużej a rozmowy przy stole są mile widziane.
Taki uroczysty posiłek służy zarówno praktycznemu zapoznaniu dzieci z tradycjami i obyczajami polskimi oraz rozwijaniu poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej.
Obiad przebiegł w miłej i radosnej atmosferze, a jego uczestnicy z pewnością chętnie wezmą udział w kolejnym świątecznym posiłku.